Sposoby leczenia półpaśca

Półpasiec to choroba, którą najczęściej leczy się objawowo, kiedy wypryski pojawiają się już na skórze chorego. W niektórych przypadkach można chorym zaaplikować środki antywirusowe, do których zalicza się Acyklovir oraz Heviran. Jeśli zostaną one podane w pierwszych godzinach zarażenia, łagodzą jego przebieg, jednocześnie hamując rozmnażanie wirusa.

Jeśli choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium, zaleca się spędzenie kilku dni w łóżku, w zaciszu własnego domu i przeleżenie objawów. W tym czasie należy przyjmować duże ilości płynów. W uzasadnionych przypadkach, choremu podaje się środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli chorym jest dziecko, wówczas warto uczulić je na to, aby nie rozdrapywało, ani nie przekłuwało pęcherzy pojawiających się na skórze. Dzięki temu uniknie się powstania ewentualnego zakażenia bakteryjnego i blizn.

Bardzo istotne w leczeniu półpaśca jest to, aby odpowiednio wcześnie udać się do dermatologa, ponieważ tylko w takim przypadku będziemy mieć szansę na to, aby zaordynowany przez niego lek miał szansę właściwie zadziałać i zwalczyć szybko chorobę. Specyfiki podawane chorym na półpasiec powstrzymują skutecznie namnażanie wirusa, dlatego też można powiedzieć, że działają one wyłącznie na świeżo zarażone komórki i nie mają wpływu już na te, które dotychczas uległy zniszczeniu przez wirusa.

Lekarze podają chorym różne dawki leku, kierując się w ich ustalaniu postacią półpaśca. Największe dawki leku są podawane w przypadku półpaśca ocznego i usznego, które mają bardzo groźny przebieg.


Co ciekawe, półpasiec jest leczony dokładnie tym samym lekiem, co ospa i opryszczka. Policzono nawet, że jego skuteczność w przypadku wirusa VZV, wywołującego zarówno ospę, jak i półpaśca, jest około 20-krotnie mniejsza niż w przypadku wirusa opryszczki.