Groźne postacie półpaśca

Do ciężkich postaci półpaśca należą jego dwie odmiany - oczna i uszna.

Półpasiec oczny

W przypadku półpaśca ocznego zmiany skórne pojawiają się na czole, prawej lub lewej skroni i powiece. Jeśli choroba ma ostry przebieg, wówczas wykwity mogą zaatakować także spojówkę i rogówkę oka, powodując owrzodzenia, które wtórnie mogą zostać zainfekowane bakteryjnie. W nielicznych, skrajnych przypadkach u pacjentów może dojść do porażenia mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałką oczną lub nawet do utraty wzroku. Półpasiec oczny wymaga bezwzględnej interwencji nie tylko lekarza dermatologa, ale przede wszystkim okulisty, ponieważ jest zmianą bardzo bolesną i jak widać, dosyć niebezpieczną.

Półpasiec uszny

Pierwszymi objawami półpaśca usznego są silne bóle ucha oraz wysypka, która atakuje małżowinę uszną, przewód słuchowy zewnętrzny oraz błonę bębenkową. Choroba może w konsekwencji spowodować wystąpienie szumów usznych lub przytępienie słuchu.

Ciężkie przypadki

Ciężki przebieg może mieć zakażenie się wirusem półpaśca u ludzi z poważnymi chorobami układowymi, czego przykładem jest białaczka. Niepokojące jest zachorowanie na półpasiec osoby starszej, u której organizm jest mocno wyniszczony, bowiem może on przebiegać jednocześnie z niezdiagnozowaną do tej pory chorobą nowotworową.


Ogólnie rzecz ujmując, występuje kilka postaci półpaśca: krwotoczna, mająca ciężki przebieg, oczna, uszna, uogólniona lub rozsiana oraz zgorzelinowa, przy której zmiany ulegają rozpadowi i pozostają po nich owrzodzenia. Postać uogólniona lub rozsiana charakteryzuje się tym, że oprócz typowej lokalizacji w pewnym pasie na klatce piersiowej, zmiany występują rozsiane po całym tułowiu. Najczęściej ta postać półpaśca towarzyszy chłoniakom i przerzutom nowotworowym.