Czym jest półpasiec?

Półpasiec jest chorobą zakaźną, którą wywołuje dokładnie ten sam wirus – VZV viracella – zoster virus, co ospę wietrzną. Warto przy tym zaznaczyć, że wirus ten ma ścisłe związki z wirusem opryszczki, w wyniku czego zmiany skórne pojawiające się w trakcie przebiegu choroby, są do siebie podobne. Jeśli mamy kontakt z osobami zakażonymi półpaścem, po 2-3 tygodniach możemy zachorować na ospę wietrzną, bądź też droga zakażenia może przebiegać w odwrotnym kierunku, co oznacza, że w wyniku kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną, zachorujemy na półpasiec. Okres, w którym nosiciel wirusa zakaża, trwa zwykle 3-4 dni.


Przebieg choroby

Półpasiec najczęściej dotyka osoby dorosłe i atakuje z reguły jeden z nerwów czuciowych wraz z powiązanym z nim zwojem międzykręgowym oraz fragmentem skóry, która jest przez niego unerwiana. W incydentalnych przypadkach wirus atakuje większą liczbę nerwów i wówczas mówimy o półpaścu podwójnym, który może przybrać postać jedno lub obustronną.

Wykwity skórne pojawiają się w kilku rzutach, przez co wszystkie stadia wysypki są wyraźne widoczne. Goją się one najczęściej bez pozostawiania blizn, jeśli chory nie drapie pęcherzy, które czasem mogą swędzieć. Chory ma podwyższoną temperaturę ciała przez około 5 dni, a po upływie tego okresu wysypka zaczyna goić się i przysychać, aczkolwiek wykwity skórne utrzymują się o wiele dłużej niż choćby w przypadku ospy wietrznej. Problemem dla wielu pacjentów jest fakt, że pojawiająca się w pierwszym etapie choroby przeczulica utrzymuje się bardzo długo po zakończeniu choroby. Dlatego też pacjent pomimo ustąpienia widocznych objawów choroby może cierpieć z powodu bólu, którego nie da się wyleczyć. Stan ten może trwać kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet do kilku lat. Niestety, istnieje możliwość doprowadzenia do zakażenia bakteryjnego, które zaostrza objawy półpaśca i powoduje nowe symptomy.

Choroba z reguły umiejscawia się na jednym ze zwojów piersiowych, rezultatem czego wykwity są zlokalizowane na klatce piersiowej. Przypominają one wysypkę, jaka pojawia się przy ospie. Występuje ona w postaci pasa obejmującego połowę klatki piersiowej, stąd też nazwa samej choroby.

Co ciekawe, półpasiec może zostać wywołany przez kontakt z chorym na ospę wietrzną dzieckiem, jeśli osoba dorosła nie miała do czynienia z tą chorobą w dzieciństwie. Dodatkowo, przyczyną półpaśca może być wirus ospy, który zagnieździł się w zwojach nerwowych jeszcze w okresie dzieciństwa i przez kilkanaście lat przebywał w nim nie powodując żadnych objawów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie czynniki są odpowiedzialne za uaktywnienie się wirusa półpaśca uśpionego w zwojach nerwowych, choć niektórzy lekarze wskazują w tym względzie wszelkie stany osłabienia odporności organizmu.